SKU BSL-LRK80WE2650K
NovaLux 80W LED Shoebox Retrofit Kit, 9000 Lumens, 5000K , 300W Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Easy installation into existing fixtures.
  • 30°, 40°, or 120° beam angle for focused light where it is needed.
  • InstantOn technology – no flickering or wasted energy.
  • Equivalent to a 300W metal halide bulb.
  • Eco-friendly with no mercury, UV, or IR radiation emission.
  • 5000K color temperature provides a natural white light color.
  • 50,000 lifetime hours guarantee over a decade of operation at 12 hours a day, 7 days a week.
Ideal Uses:
  • Parking lot lighting.
  • Car dealership lighting.
  • Tennis court lighting.
  • Pathway lighting.
  • Gas station lighting.
  • Walkway lighting.
  • Highway or street lighting.
  • Exterior building lighting.
ETL Listed
Similar LED Shoebox Retrofit Kit Products
NovaLux RK80W-E2650K Description
Ideal Uses:
  • Parking lot lighting.
  • Car dealership lighting.
  • Tennis court lighting.
  • Pathway lighting.
  • Gas station lighting.
  • Walkway lighting.
  • Highway or street lighting.
  • Exterior building lighting.
This page is for your reference only.
Shop for similar LED Shoebox Retrofit Kit
Product Specifications
Part NumberRK80W-E2650K, BSL-LRK80WE2650K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature5000K
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26, E39
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens9000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage80W
Product Dimensions9-in X 5.50-in X 3.50-in
Weight32.63-lb
Manufacturer Description
  • 5 year warranty on LED Module and Meanwell Driver
  • 120 degree beam angle standard - 30 and 45 degree optional
  • Cree LEs with up to 110 lm/W
  • Arm adjustable with any beam angle
  • Built with a Sunon fan (60,000 hours)
  • Excellent quality Meanwell driver
  • Available with both 1-300 VAC and 347 VAC and 480 VAC
  • Aluminum heat sing for heat transfer faster than die cast
  • Tiny package and lighter for lower freight cost and overall more competitive in the market place
  • Retrofit for low bay, high bay, street light, canopy light, etc.
  • Product Dimensions: 9" x 5.5" x 3.5"
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature5000K
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26, E39
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens9000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage80W
Weight32.63-lb
Manufacturer Description
  • Cree LEs with up to 110 lm/W