SKU DAB-DF9408LED50W
Dabmar 50W LED Linear Flood & Sign Light, 7000 lm, 120V-277V, 5000K, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • 50W, 7000 lm, 5000K.
  • White color finish.
  • T5 LED lamp, lamps included.
  • Powder coated cast aluminum.
  • Clear, heat resistant, tempered glass.
  • Adjustable knuckles with 1/2-in NPT.
  • In-ground or surface mount.
  • ETL Listed.
Dabmar DF9408-LED50-W Description
  • 50W, 7000 lm, 5000K.
  • White color finish.
  • T5 LED lamp, lamps included.
  • Powder coated cast aluminum.
  • In-ground or surface mount.
Color / Finish
White
sku DAB-DF9408LED50W
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/15/2026 - 06/29/2026
Product Specifications
Part NumberDF9408-LED50-W
Bulb IncludedYes
CertificateETL Listed
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Lamp Type/Light SourceLED
MaterialAluminum, Glass
Maximum Voltage120V-277V
Wattage25W
Product Dimensions94.25-in X 3.52-in X 2.75-in
Weight18.11-lb
Manufacturer Description
CAST ALUM SIGN FIX 94.25" 2X25W LED T5 120-277V 5000K
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
White
sku DAB-DF9408LED50W
Free Shipping
In Stock-
  • 50W, 7000 lm, 5000K.
Product Specifications
Part NumberDF9408-LED50-W
Bulb IncludedYes
CertificateETL Listed
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Lamp Type/Light SourceLED
MaterialAluminum, Glass
Maximum Voltage120V-277V
Wattage25W
Weight18.11-lb
Manufacturer Description