MaxLite EF4.5G25D27
SKU MXL-103744
MaxLite 4.5W LED Filament Bulb, Dimmable, 500 lm, 2700K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
Damp Location
Energy Star
FCC
RoHS Compliant
MaxLite 4.5W LED Filament Bulb, Dimmable, 500 lm, 2700K features:
  • Voltage: 120V.
  • Dimmable down to 10 percent.
  • Frequency: 60Hz.
  • Applications: hospitality, restaurant, residential, and retail.
  • G25 Globe.
  • Energy Star.
  • cUL/UL Listed.
  • FCC.
  • Damp Location.
  • RoHS Compliant.
  • 3 year standard warranty.
MaxLite EF4.5G25D27 Description
  • Voltage: 120V.
  • Dimmable down to 10 percent.
  • Frequency: 60Hz.
  • G25 Globe.
  • 3 year standard warranty.
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/19/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part NumberEF4.5G25D27 , 103744
CertificatecUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star, FCC, RoHS Compliant
Color Temperature2700K
CRI80
DimmableYes
Efficacy111 lm/W
Lamp BaseE26
Lamp Type/Light SourceLED
Lumens500 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage4.5W
Wattage Equivalent600W
Product Dimensions4.56-in X 3.15-in X 3.15-in
Weight0.50-lb
UPC767627903205
Manufacturer Description
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • Voltage: 120V.
  • Frequency: 60Hz.
Product Specifications
Color Temperature2700K
CRI80
DimmableYes
Efficacy111 lm/W
Lamp BaseE26
Lamp Type/Light SourceLED
Lumens500 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage4.5W
Wattage Equivalent600W