SKU ALI-ADPTPRODRJ28824
American Lighting's 288W 5-in-1 phase dimming driver is designed to work with any standard MLV/ELV/Incandescent TRIAC (forward phase) dimmer switch or can be also used with secondary side control systems. Shop more LED drivers at HomElectrical today!
American Lighting 288W 5-in-1 Phase Dimming Driver, Class 2, 100V-277V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
FCC
RoHS Compliant
Wet Location
  • Min Load: 3 X 9.6W.
  • Max Load: 288W (3 X 96W).
  • Input Voltage: 100-277VAC.
  • Output Voltage: 24VDC.
  • Dimming: Phase (MLV / ELV / TRIAC); 0-10V; 1-10V; 10V PWM; Potentiometer.
  • Slim and compact 24V DC constant voltage hardware driver.
  • Dedicated line voltage and low voltage wiring compartments.
  • Multiple 7/8-in knock-outs for easy wire configuration.
  • Short circuit, over-voltage, over-temperature, overload protections.
  • 5-in-1 forward and reverse phase dimming: MLV / ELV / TRIAC/ 0-10V/ 1-10V/ 10V PWM/ Potentiometer.
  • Class 2, Type HL.
  • cUL/UL Listed, FCC, RoHS Compliant, Wet Location.
cUL/UL Listed
FCC
RoHS Compliant
Wet Location
American Lighting ADPTPRO-DRJ-288-24 Description
  • Min Load: 3 X 9.6W.
  • Max Load: 288W (3 X 96W).
  • Input Voltage: 100-277VAC.
  • Output Voltage: 24VDC.
  • Class 2, Type HL.
Wattage
288W
sku ALI-ADPTPRODRJ28824
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberADPTPRO-DRJ-288-24
CertificatecUL/UL Listed, FCC, RoHS Compliant, Wet Location
DimmableYes
MaterialAluminum
Maximum Voltage100V-277V
Wattage288W
Product Dimensions4.33-in X 11.92-in X 1.88-in
Weight2.00-lb
UPC714176023540
Manufacturer Description
24VDC 3x96W PHASE CUT 5-in-1 CONSTANT VOLTAGE DRIVER W/JUNCTION
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Wattage
288W
sku ALI-ADPTPRODRJ28824
Free Shipping
In Stock-
  • Min Load: 3 X 9.6W.
  • Max Load: 288W (3 X 96W).
  • Output Voltage: 24VDC.
Product Specifications
Part NumberADPTPRO-DRJ-288-24
DimmableYes
MaterialAluminum
Maximum Voltage100V-277V
Wattage288W
Weight2.00-lb
UPC714176023540
Manufacturer Description