SKU KNG-2K2403A
King Electric's almond 27 inch 500W 240V/277V electric baseboard heater is an economical way to provide heat. It's quality components guarantee long-lasting, reliable heat. Shop more baseboards at HomElectrical today!
King Electric 27-in 375W/500W Electric Baseboard Heater, 240V/277V, Almond
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Almond.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 240V/277V.
  • Wattage: 375W @ 240V; 500W @ 277V.
  • Up to 50 Square Feet.
  • Aluminum Ribbon Fin Element.
  • Full Length Safety Cutout.
  • Crushproof Element.
  • Natural Convection Heat.
  • Dent Resistant Die Form Cover.
  • Proudly Made in the USA.
  • 1 Year Limited Warranty.
  • Options: Single Pole or Double Pole built-in thermostat (sold separately).
  • cUL/UL Listed.
King Electric 2K2403A Accessories
King Electric 2K2403A Description
  • Color: Almond.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 240V/277V.
  • Up to 50 Square Feet.
  • Aluminum Ribbon Fin Element.
  • Full Length Safety Cutout.
  • Crushproof Element.
  • Natural Convection Heat.
  • Proudly Made in the USA.
  • 1 Year Limited Warranty.
Length
6.75-in
sku KNG-2K2403A
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part Number2K2403A
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmond
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage1.6 Amp
Warranty5 Yr
Wattage500W
Product Dimensions6.75-in X 27-in X 2.94-in
Weight6.00-lb
UPC093319114421
Manufacturer Description
K BB 27" 277/240V 500/375W ALMOND
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Length
6.75-in
sku KNG-2K2403A
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • Voltage: 240V/277V.
Product Specifications
Part Number2K2403A
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmond
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage1.6 Amp
Warranty5 Yr
Wattage500W
Weight6.00-lb
UPC093319114421
Manufacturer Description