SKU KNG-2K2405A
King Electric's almond 27 inch 500W 208V/240V electric baseboard heater is an economical way to provide heat. It's quality components guarantee long-lasting, reliable heat. Shop more baseboards at HomElectrical today!
King Electric 27-in 375W/500W Electric Baseboard Heater, 208V/240V, Almond
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Almond.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 208V/240V.
  • Wattage: 375W @ 208V; 500W @ 240V.
  • cUL/UL Listed.
King Electric 2K2405A Accessories
King Electric 2K2405A Description
  • Color: Almond.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 208V/240V.
Length
6.75-in
sku KNG-2K2405A
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part Number2K2405A
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmond
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage1.6 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage500W
Product Dimensions6.75-in X 27-in X 2.94-in
Weight6.00-lb
UPC093319114100
Manufacturer Description
K BB 27" 240/208V 500/375W ALMOND
Prop65
Length
6.75-in
sku KNG-2K2405A
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • Voltage: 208V/240V.
Product Specifications
Part Number2K2405A
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmond
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage1.6 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage500W
Weight6.00-lb
UPC093319114100
Manufacturer Description