| Part Number | L19PLVD5030K |
| Beam Angle | 110 |
| Certificate | cUL/UL Listed, RoHS Compliant |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | G24Q |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 2400 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V, 347V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 19W |
| Wattage Equivalent | 26W |
| Product Dimensions | 5.80-in X 5-in X 5.80-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148071143 |
LED 19W PL VERT BR40 DIM 3000K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 19W LED Vertical PL BR40 Bulb, Dimmable, 2400 lm, 3000K features:
| Part Number | L19PLVD5030K |
| Beam Angle | 110 |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | G24Q |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 2400 lm |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 19W |
| Wattage Equivalent | 26W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148071143 |
LED 19W PL VERT BR40 DIM 3000K