SKU CTL-LB120PAR38DDL
CyberTech 18W LED PAR38 Bulb, Dimmable, E26, 1100 lm, 120V, 5000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CyberTech Lighting 18W LED PAR38 Bulb, 10W Hal. Retrofit, Dimmable, E26, 1100 lm, 5000K features:
  • Save up to 80 percent in energy by replacing your 120W Halogen Lamps.
  • Suitable for wet locations.
  • Suitable for most standard household dimmers.
  • Contains no mercury.
  • No UV or Infrared Radiation.
  • Buzz and flicker free.
CyberTech LB120PAR38-D/DL Description
  • Suitable for wet locations.
  • Contains no mercury.
  • No UV or Infrared Radiation.
  • Buzz and flicker free.
Color Temperature
5000K
sku CTL-LB120PAR38DDL
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/26/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLB120PAR38-D/DL
Beam Angle40
Color Temperature5000K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Life Hours25000
Lumens1100 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent120W Hal.
Product Dimensions5.20-in X 4.80-in X 4.80-in
Weight1.00-lb
UPC680596582434
Manufacturer Description
17W LED PAR38 Dimmable Reflector 5000K Wet Location
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
5000K
sku CTL-LB120PAR38DDL
Free Shipping Eligible
In Stock-
Product Specifications
Part NumberLB120PAR38-D/DL
Beam Angle40
Color Temperature5000K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Life Hours25000
Lumens1100 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent120W Hal.
Weight1.00-lb
UPC680596582434
Manufacturer Description