SKU TCP-L17PLVD5050K
TCP Lighting 17W LED Vertical PL BR30 Bulb, Dimmable, 1950 lm, 5000K
RoHS Compliant
TCP Lighting 17W LED Vertical PL BR30 Bulb, Dimmable, 1950 lm, 5000K features:
  • Recommended 0-10V dimming ballast, ballast dependent.
  • Plug & Play, vertical beam, Instant on/off.
  • Use with 6in BR30 recessed downlight.
  • Replaces 4-Pin CFL PL bulbs.
  • 120V-277V, 347V (ballast dependent), 17W, 1950 lm.
  • White color finish, 80 CRI, 26W wattage equivalent.
RoHS Compliant
TCP Lighting L17PLVD5050K Description
  • Replaces 4-Pin CFL PL bulbs.
Color Temperature
5000K
sku TCP-L17PLVD5050K
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberL17PLVD5050K
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Life Hours50000
Lumens1950 lm
Maximum Voltage120V-277V, 347V
Warranty5 Yr
Wattage17W
Wattage Equivalent26W
Product Dimensions5.10-in X 3.70-in X 5.10-in
Weight0.50-lb
UPC762148071198
Manufacturer Description
LED 17W PL VERT BR30 DIM 5000K
Prop65
Color Temperature
5000K
sku TCP-L17PLVD5050K
Free Shipping Eligible
Product Specifications
Part NumberL17PLVD5050K
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Life Hours50000
Lumens1950 lm
Maximum Voltage120V-277V, 347V
Warranty5 Yr
Wattage17W
Wattage Equivalent26W
Weight0.50-lb
UPC762148071198
Manufacturer Description
LED 17W PL VERT BR30 DIM 5000K