SKU ETW-275ASPL
Eaton Wiring 15 Amp Combination Toggle Switch, Single-Pole & 3-Way, 120V-277V, Almond
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
  • Back wire clamps on side terminals provide for easy installation of #12 and #14 AWG wire.
  • 120/277V rating ideal for fluorescent fixtures and a broad variety of applications.
  • Tri-combo screw heads offer greater installation flexibility.
  • cUL/UL Listed, RoHS Compliant.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Eaton Wiring 275A-SP-L Description
Color / Finish
Almond
sku ETW-275ASPL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/19/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number275A-SP-L
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant
Color / FinishAlmond
Control TypeToggle
MaterialThermoplastic
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V-277V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Tamper ResistantNo
Weather ResistantNo
Product Dimensions4.25-in X 1.88-in X 1.75-in
Weight0.20-lb
UPC032664576263
Manufacturer Description
Switch Duplex Comb SP/3Way 15A 120V AL
Prop65
Color / Finish
Almond
sku ETW-275ASPL
Free Shipping Eligible
Product Specifications
Part Number275A-SP-L
Color / FinishAlmond
Control TypeToggle
MaterialThermoplastic
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V-277V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Tamper ResistantNo
Weather ResistantNo
Weight0.20-lb
UPC032664576263
Manufacturer Description