| Part Number | L85BR40D2527K |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1100 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 85W |
| Product Dimensions | 6-in X 5-in X 5-in |
| Weight | 4.87-lb |
| UPC | 762148274292 |
LED 14W BR40 DIM 2700K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1100 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 85W |
| Weight | 4.87-lb |
| UPC | 762148274292 |
LED 14W BR40 DIM 2700K