Keystone Technologies KT-CYLED36PS-6A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W
SKU KYT-KTCYLED36PS6AWDIOSG8CSBVDIMW
Keystone Technologies 6-in 21/28/36W Wall Mount Cylinder w/ PC, 120V-277V, CCT Select, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
FCC
  • 6-in; 21/28/36W; White Finish.
  • Easy to access dip switch for direct, indirect, or full illumination.
  • Compatible with slip-on shells.
  • Built-in dusk to dawn photocell.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
FCC
Keystone Technologies KT-CYLED36PS-6A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W Description
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/01/2026 - 06/15/2026
Product Specifications
Part NumberKT-CYLED36PS-6A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W
Beam Angle40
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant, FCC
Color / FinishWhite
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI80
DimmableYes
Efficacy105 lm/W
Life Hours50000
Lumens2010 lm, 2150 lm, 2210 lm, 2500 lm, 2700 lm, 2750 lm, 3050 lm, 3100 lm, 3200 lm
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage21W, 28W, 36W
Product Dimensions13-in X 8.34-in X 5.71-in
Weight1.00-lb
UPC843654162560
Manufacturer Description
6in wall mount cylinder. Power Select 36/28/21W. Color Select 30/40/50K. Built-in photocell. 120-277V input. Direct and indirect optional. Includes 25deg, 40deg, and 60deg reflectors. White
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Beam Angle40
Color / FinishWhite
CRI80
DimmableYes
Efficacy105 lm/W
Life Hours50000
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage21W, 28W, 36W
Weight1.00-lb
UPC843654162560
Manufacturer Description