Keystone Technologies KT-CYLED10PS-3A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W
SKU KYT-KTCYLED10PS3AWDIOSG8CSBVDIMW
Keystone Technologies 3-in 6/8/10 W Wall Mount Cylinder w/ PC, 120V-277V, CCT Select, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
FCC
  • 3-in; 6/8/10W; White Finish.
  • Easy to access dip switch for direct, indirect, or full illumination.
  • Compatible with slip-on shells.
  • Built-in dusk to dawn photocell.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
FCC
Keystone Technologies KT-CYLED10PS-3A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W Description
  • 3-in; 6/8/10W; White Finish.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/01/2026 - 06/15/2026
Product Specifications
Part NumberKT-CYLED10PS-3A-WDI-OSG-8CSB-VDIM-W
Beam Angle40
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant, FCC
Color / FinishWhite
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI80
DimmableYes
Efficacy105 lm/W
Life Hours50000
Lumens600 lm, 620 lm, 785 lm, 810 lm, 840 lm, 1000 lm, 1050 lm
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage6W, 8W, 10W
Product Dimensions8.98-in X 5.28-in X 3.07-in
Weight0.50-lb
UPC843654162621
Manufacturer Description
3in wall mount cylinder. Power Select 10/8/6W. Color Select 30/40/50K. Built-in photocell. 120-277V input. Direct and indirect optional. Includes 25deg, 40deg, and 60deg reflectors. White
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Beam Angle40
Color / FinishWhite
CRI80
DimmableYes
Efficacy105 lm/W
Life Hours50000
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage6W, 8W, 10W
Weight0.50-lb
UPC843654162621
Manufacturer Description