ESL Vision ESL-AL-75150W-13050-BKSF-T2R
SKU ESL-AL75150W13050BKSFT2R
ESL Vision 75/90/120/150W LED Area Light w/ SF, T2 Right, 120-277V, SelectCCT, BK
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
DLC Premium
IP65
  • Slip Fitter Mount Included.
  • Type 2 Right Lens.
  • Wattage and Kelvin Selectable.
  • Rotatable Optics.
  • NEMA Receptacle and Shorting Cap.
  • Rugged Black Anodized Aluminum Housing.
  • Tool-less Entry to Easily Access Fixture Components.
  • Innovative Mounting Hardware Allows for Single Person Installation.
  • Standard 10kV Surge Protection.
  • cETLus Listed, DLC Premium, Dark Sky, IP65.
cETLus Listed
DLC Premium
IP65
Similar LED Shoebox Area Light Fixture Products
ESL Vision ESL-AL-75150W-13050-BKSF-T2R Description
  • Slip Fitter Mount Included.
  • Type 2 Right Lens.
  • Rotatable Optics.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/22/2026 - 06/05/2026
Product Specifications
Part NumberESL-AL-75150W-13050-BKSF-T2R
Beam AngleType II
CertificatecETLus Listed, DLC Premium, IP65
Color / FinishBlack
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Lumens13500 Lm, 17400 lm, 21000 lm
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage75W, 90W, 120W, 150W
Product Dimensions17.20-in X 10.33-in X 2.82-in
Weight9.04-lb
UPC196065103135
Manufacturer Description
AL Series, 150W Max Wattage Adjustable, Kelvin Adjustable 3k/4k/5k, Built In Receptacle and Shorting Cap, 120-277V, Slip Fitter, T2 Right Lens, Black Finish.
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Beam AngleType II
Color / FinishBlack
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage75W, 90W, 120W, 150W
Weight9.04-lb
UPC196065103135
Manufacturer Description