SKU DAB-D7016LED18
Dabmar 16-in 18W LED Post Top Globe Light, 85V-265V, 3000K, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
Wet Location
cETLus Listed
Wet Location
Dabmar D7016-LED18 Accessories
Wattage
18W
sku DAB-D7016LED18
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/15/2026 - 06/29/2026
Product Specifications
Part NumberD7016-LED18, D7016-L18-30K-B
Bulb IncludedYes
CertificatecETLus Listed, Wet Location
Color / FinishBlack
Color Temperature3000K
MaterialAluminum
Maximum Voltage265V
Number of Lights1
Shade DescriptionWhite
Wattage18W
Product Dimensions16-in X 16-in X 16-in
Weight3.04-lb
Manufacturer Description
16" GLOBE FIX LED 18W 120V
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Wattage
18W
sku DAB-D7016LED18
Free Shipping
In Stock-
Dabmar D7016-LED18 Accessories
Dabmar D7016-LED18 Description
Product Specifications
Bulb IncludedYes
Color / FinishBlack
Color Temperature3000K
MaterialAluminum
Maximum Voltage265V
Number of Lights1
Shade DescriptionWhite
Wattage18W
Weight3.04-lb
Manufacturer Description
16" GLOBE FIX LED 18W 120V