Keystone Technologies KT-FLED25PS-C1E-UNV-8CSB-VDIM-W /G2
SKU KYT-KTFLED25PSC1EUNV8CSBVDIMWG2
Keystone's 15/20/25W LED bullet flood light has a white finish with NEMA 4H x 4V optics. Constructed of die-cast aluminum and rated for wet location installation. Explore more flood lights at HomElectrical.com today!
Keystone Technologies 15/20/25W LED Bullet Flood Light, 120V-277V, CCT Select, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
DLC Premium
  • White Finish.
  • 15/20/25W; Selectable Color Temperature.
  • Sturdy, die-cast aluminum housing in a sleek, modern design.
  • NEMA 4H x 4V optics pre-installed, with optional NEMA 3H x 3V optics included in box.
  • Design features simple 4-screw lens lock for easy field changeable optics.
cUL/UL Listed
DLC Premium
Keystone Technologies KT-FLED25PS-C1E-UNV-8CSB-VDIM-W /G2 Description
  • White Finish.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/01/2026 - 06/15/2026
Product Specifications
Part NumberKT-FLED25PS-C1E-UNV-8CSB-VDIM-W /G2
CertificatecUL/UL Listed, DLC Premium
Color / FinishWhite
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI80
Life Hours50000
Lumens3290 lm
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage15W, 20W, 25W
Product Dimensions8.17-in X 7.24-in X 5.99-in
Weight1.00-lb
UPC843654169552
Manufacturer Description
25W LED Bullet Floodlight. Power Select 25/20/15W. Color Select 30/40/50K. Built in photocell. 120-277V input. 4H x 4V optics lens with alternate 3H x 3V option. Knuckle mount included. White housing. Generation 2
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Color / FinishWhite
CRI80
Life Hours50000
Lumens3290 lm
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage15W, 20W, 25W
Weight1.00-lb
UPC843654169552
Manufacturer Description