Keystone Technologies KT-FLED290PSHV-R2B-UNV-8CSB-VDIM
SKU KYT-KTFLED290PSHVR2BUNV8CSBVDIM
Keystone Technologies' 210/290W LED flood light has a bronze finish with built-in dusk-to-dawn photocell and 7Xx6V beam angle. Rated for 277V-480V universal voltage installation. Browse more flood lights at HomElectrical today!
Keystone Technologies 210/290W LED Flood Light w/ PC, 7Hx6V, 277V-480V, CCT Select, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
DLC Premium
  • Bronze Finish.
  • 210/290W; 277V-480V.
  • 7Hx6V Beam Spread.
  • High power floodlight with innovative design based on established floodlight principles.
  • Suitable for ground, pole, or building mount applications.
  • Heavy-duty slipfitter and trunnion mount options included.
  • Precision-crafted optics lens.
  • Keystone 0-10V dimming driver with 12V AUX power tap and 6kV surge protection.
cUL/UL Listed
DLC Premium
Keystone Technologies KT-FLED290PSHV-R2B-UNV-8CSB-VDIM Description
  • Bronze Finish.
  • 210/290W; 277V-480V.
  • 7Hx6V Beam Spread.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/01/2026 - 06/15/2026
Product Specifications
Part NumberKT-FLED290PSHV-R2B-UNV-8CSB-VDIM
CertificatecUL/UL Listed, DLC Premium
Color / FinishBronze
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI80
DimmableYes
Efficacy140 lm/W
Life Hours50000
Lumens27300 lm, 34800 lm
Maximum Voltage277V-480V
Warranty10 Yr
Wattage210W, 290W
Product Dimensions19.88-in X 13.86-in X 7.7-in
Weight4.00-lb
UPC843654138671
Manufacturer Description
290W LED Flood Light feat. Power Select, Color Select. Rectangular Series 2 with 3-pin Photocell. 277-480V Input, 3000K/4000K/5000K. Standard Bronze Housing. 7H x 6V Distribution, Slipfitter and Trunnion Mount Included.
Prop65
Free Shipping
In Stock-
  • 210/290W; 277V-480V.
  • 7Hx6V Beam Spread.
Product Specifications
Color / FinishBronze
CRI80
DimmableYes
Efficacy140 lm/W
Life Hours50000
Lumens27300 lm, 34800 lm
Maximum Voltage277V-480V
Warranty10 Yr
Wattage210W, 290W
Weight4.00-lb
UPC843654138671
Manufacturer Description