SKU STP-ACWS100018608W
Stelpro's Sloped Architectural Cabinet Heaters are offered in three heat densities: 600W, 800W, and 1000W per linear foot. Its sloped design prevents hazardous behaviors, such as sitting on the heater. Shop HomElectrical for more products today!
Stelpro 3600W Sloped Architectural Cabinet Heater, 1000W/Ft, 208V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 3600W Sloped Architectural Cabinet Heater, 1000W/Ft, 208V, White features:
  • Sloped design, decreases likelihood of being sat on or being used as shelving.
  • 18-gauge steel cabinet, 16-gauge steel front panel with extruded aluminum grilles.
  • Thermal protection with auto reset, full length wireway.
  • Epoxy-polyester and Steel material, White color finish.
  • 208V, 3600W, 20476 BTU/H.
  • Nylon sleeves support both ends, elimination noises from expansion and contraction.
  • Wiring compartment at both ends.
  • Aluminum grille.
  • Surface mount installation.
  • Wall or floor mounted with or without pedestal kit(sold separately)
  • CSA US rated.
  • Unit intended for commercial use only, models higher than 600W/Ft can become VERY HOT
  • 3 year warranty.
CSA US
Stelpro ACWS100018608W Description
  • 208V, 3600W, 20476 BTU/H.
  • Aluminum grille.
  • Surface mount installation.
  • CSA US rated.
  • 3 year warranty.
Maximum Voltage
208V
sku STP-ACWS100018608W
Product Specifications
Part NumberACWS100018608W
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power20476 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage3600W
Product Dimensions70.88-in X 5.25-in X 20-in
Weight98.00-lb
UPC626296532584
Manufacturer Description
SLOPED ARCH.CABINET WHITE 240V 6000W 208V
Prop65
Maximum Voltage
208V
sku STP-ACWS100018608W
Free Shipping
  • 208V, 3600W, 20476 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberACWS100018608W
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power20476 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage3600W
Weight98.00-lb
UPC626296532584
Manufacturer Description