
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ESL Vision 300W LED Flood Light, 1000W MH Retrofit, 100-277V, 40244 lm, 4000K features:
ESL Vision 300W LED Flood Light, 1000W MH Retrofit, 100-277V, 40244 lm, 4000K features:
| Part Number | HOFL-300W-140-L33, ESL-HOFL-300W-140-L33 |
| Certificate | DLC Listed, Wet Location, ETL Listed |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 70 |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 40240 lm |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Maximum Voltage | 100V-277V |
| Warranty | 10 Yr |
| Wattage | 300W |
| Wattage Equivalent | 1000W MH |
| Product Dimensions | 21.85-in X 6.77-in X 11.34-in |
| Weight | 4.17-lb |
| UPC | 842219142290 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer

ESL Vision 300W LED Flood Light, 1000W MH Retrofit, 100-277V, 40244 lm, 4000K features:
| Part Number | HOFL-300W-140-L33, ESL-HOFL-300W-140-L33 |
| Certificate | DLC Listed, Wet Location, ETL Listed |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 70 |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 40240 lm |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Maximum Voltage | 100V-277V |
| Warranty | 10 Yr |
| Wattage | 300W |
| Wattage Equivalent | 1000W MH |
| Product Dimensions | 21.85-in X 6.77-in X 11.34-in |
| Weight | 4.17-lb |
| UPC | 842219142290 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter