SKU STP-ACBH1271C24W
Stelpro 12000W 3-ft ACBH Cabinet Heater w/ 24V Control, 40952 BTU/H, 277V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
  • Nichrome element producing instant heat.
  • Low intensity available when manufactured with hi/lo selection switch (optional).
  • Powerful with big airflow.
  • Robust and durable.
  • Epoxy-polyester powder coat.
  • Ideal for commercial space, hospital, shopping center, school or sports arenas.
  • 18-gauge steel cabinet and 16-gauge steel front panel.
  • Powerful motor with squirrel-cage bower and time-delay relay.
  • 1/15 hp (2 kW to 12 kW units); 1/5 hp (15 kW to 20 kW units).
  • Large variety of airflow configurations which are adaptable on the construction site.
  • Thermal protection with automatic reset.
  • High intensity (factory setting).
  • High/low switch (heating and ventilation) (available from 4 kW).
  • High/Low Switch for ACHBH Cabinet Heaters sold separately
  • 24V Relay Kit for ACBH Cabinet Heater sold separately
  • Wall or ceiling mounted.
  • Surface mounted.
  • Recessed or semi-recessed with 4-piece trim frame (optional).
  • 4pc. Trim Frame for ACBH Cabinet Heater sold separately
  • CSA US.
Stelpro ACBH1271C24W Description
  • Powerful with big airflow.
  • Robust and durable.
  • Epoxy-polyester powder coat.
  • Wall or ceiling mounted.
  • Surface mounted.
Color / Finish
White
sku STP-ACBH1271C24W
Free Shipping
Ships between 05/26/2026 - 06/03/2026
Product Specifications
Part NumberACBH1271C24W
Air Flow (CFM)600
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage277V
Warranty3 Yr
Wattage12000W
Product Dimensions26-in X 3-ft X 10-in
Weight95.00-lb
UPC626296253618
Manufacturer Description
CONSOLE WHITE C24 12000W 277V
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
White
sku STP-ACBH1271C24W
Free Shipping
Product Specifications
Part NumberACBH1271C24W
Air Flow (CFM)600
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage277V
Warranty3 Yr
Wattage12000W
Weight95.00-lb
UPC626296253618
Manufacturer Description
CONSOLE WHITE C24 12000W 277V