SKU STP-ACBH1071C24W
Stelpro 10000W 3-ft ACBH Cabinet Heater w/ 24V Control, 34127 BTU/H, 277V, White
  • 1/15 hp (2 kW to 12 kW units); 1/5 hp (15 kW to 20 kW units).
  • High intensity (factory setting).
  • High/low switch (heating and ventilation) (available from 4 kW).
  • High/Low Switch for ACHBH Cabinet Heaters sold separately
  • 24V Relay Kit for ACBH Cabinet Heater sold separately
  • CSA US.
Stelpro ACBH1071C24W Description
Color / Finish
White
sku STP-ACBH1071C24W
Product Specifications
Part NumberACBH1071C24W
Air Flow (CFM)600
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage277V
Warranty3 Yr
Wattage10000W
Product Dimensions26-in X 3-ft X 10-in
Weight95.00-lb
UPC626296253533
Manufacturer Description
CONSOLE WHITE C24 10000W 277V
Prop65
Color / Finish
White
sku STP-ACBH1071C24W
Free Shipping
Product Specifications
Part NumberACBH1071C24W
Air Flow (CFM)600
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage277V
Warranty3 Yr
Wattage10000W
Weight95.00-lb
UPC626296253533
Manufacturer Description
CONSOLE WHITE C24 10000W 277V