
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
| Part Number | EWD3-20W113W |
| Beam Angle | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Life Hours | 30000 |
| Maximum Voltage | 220V |
| Power | 0.9 |
| Wattage | 20W |
| Product Dimensions | 39.37-in X 3.54-in X 0.78-in |
| Weight | 4.85-lb |
LED Linear Wood Pendant / Energy Efficient / Integrated LED Fixture / 20 W / 100-240 V / 1795 lm / 80° / 3000 K / 80 CRI / 89 lm/W / 0.9 pf / 30,000 Hrs. / Damp Rated / FCC / 3 Yrs. Limited Warranty / Walnut Wood

| Part Number | EWD3-20W113W |
| Beam Angle | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Life Hours | 30000 |
| Maximum Voltage | 220V |
| Power | 0.9 |
| Wattage | 20W |
| Product Dimensions | 39.37-in X 3.54-in X 0.78-in |
| Weight | 4.85-lb |
LED Linear Wood Pendant / Energy Efficient / Integrated LED Fixture / 20 W / 100-240 V / 1795 lm / 80° / 3000 K / 80 CRI / 89 lm/W / 0.9 pf / 30,000 Hrs. / Damp Rated / FCC / 3 Yrs. Limited Warranty / Walnut Wood
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter